An object of height y o = +2 m is placed in front of a convex spherical mirror (
ID: 1519331 • Letter: A
Question
An object of height yo = +2 m is placed in front of a convex spherical mirror (focal length of size 3.5 m), at the various locations listed in parts a-c.
a.) When the object is placed 8 m away from the mirror, please find:
image distance = ______ m
type/orientation of image = virtual and upright
magnification = 0.304
height of image = 0.608 m
b.) When the object is placed 5.25 m away from the mirror, please find:
image distance = ______ m
type/orientation of image = virtual and upright
magnification = 0.396
height of image = 0.792 m
c.) When the object is placed 1.75 m away from the mirror, please find:
image distance = ______ m
type/orientation of image = virtual and upright
magnification = 0.667
height of image = 1.334 m
Explanation / Answer
Given :-
Mirror Equation:-
1/f=1/do + 1/di
yo = +2 m
Focal length f = 3.5 m
When object is placed 8m away from mirror do = 8m
So the distance of the image for the mirror is find
by mirror equation
di = (fdo) / (do-f) = -((3.5 * 8) / 8-(-3.5)) = - 2.4 m --------------------------------Answer
b) when the object is 5.25 m away from the mirror
di = (fdo) / (do-f) = -((3.5 * 5.25) / 5.25-(-3.5)) = -2.1 m -----------------------Answer
c) when the object is 1.75 m away from the mirror
di = (fdo) / (do-f) = -((3.5 * 1.75) / 1.75-(-3.5)) = -1.1666 m ---------------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.