Consider the physical system shown in the figure (Figure 1) , which consists of
ID: 1519678 • Letter: C
Question
Consider the physical system shown in the figure (Figure 1) , which consists of two current-carrying wires each with a length of 75 cm .
Part A
If the net magnetic field at the point A is out of the page, is the force between the wires attractive or repulsive?
Part C
Calculate the magnitude of the force exerted by each wire on the other wire, given that the magnetic field at point A is out of the page with a magnitude of 2.2×10?6 T .
Express your answer using two significant figures.
3.7 A Wire 1 22 cm Wire 2 11 cm AtExplanation / Answer
1 ) repulsive
2 ) B = 4pi *10^ -7 * I* /( 2pi *0.11 ) - 4pi *10^ -7 * 3.7 * /( 2pi *0.33) = 2.2*10^-6
solve for I
i gor I = 2.4433 A
force netween woire
F = 4pi * 10^-7 * 2.24433 *3.7 * 0.75 / ( 2pi * 0.22 = 5.66 *10^-6 = 5.66 micro Tesla
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.