A stepladder of negligible weight is constructed as shown in Figure where x = 1.
ID: 1519697 • Letter: A
Question
A stepladder of negligible weight is constructed as shown in Figure where x = 1.60 m. A painter of mass 69.0 kg stands on the ladder 3.00 m from the bottom. Assuming the floor is frictionless, find the following. (Suggestion: Treat the ladder as a single object, but also each half of the ladder separately.) the tension in the horizontal bar connecting the two halves of the ladder the normal forces at A and B (at A) (at B) the components of the reaction force at the single hinge C that the left half of the ladder exerts on the right half (rightward component) (upward component)Explanation / Answer
Hi,
In this case we have an equilibrium problem, as such the sum of forces and torques should be zero
If we consider the whole ladder as a single object we have that the balance of forces is equal to:
x axis: 0 = 0 (there are no forces in this direction)
y axis: NA + NB = Mg
If we treat each half of the ladder separately we have the following
Left haft Right haft
x axis: T = R1x x axis: T = R2x
y axis: NA = R1y y axis: NB = R2y
torques: T(1 m)sin = NA(3 m)cos torques: T(2 m)sin() = NB(4 m)cos()
The angles and is equal to:
cos = 0.8 m/3 m ::::::: = 74.5° cos = 0.8 m/4 m :::::::::: = 78.5°
So, we have seven equations with seven unknowns, therefore, when we solve all of them we have the following:
(a) The tension in the horizontal bar is:
T = 184.8 N
(b) The normal forces at A and B are:
NA = 223.2 N , NB = 453 N
(c) The components of the reaction force at the single hinge C are:
R2y = 453 N , R2x = 184.8 N
Note: Sorry for anyy mistake I could have committed.
I hope it helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.