An object is placed 16.4 cm from a first converging lens of focal length 10.8 cm
ID: 1519965 • Letter: A
Question
An object is placed 16.4 cm from a first converging lens of focal length 10.8 cm. A second converging lens with focal length36 cm is placed 10 cm to the right of the first converging lens. (Take the direction to the right to be positive.)
(a) Find the position q1 of the image formed by the first converging lens.
cm
(b) How far from the second lens is the image of the first lens?
cm
(c) What is the value of p2, the object position for the second lens?
cm
(d) Find the position q2 of the image formed by the second lens.
(e) Calculate the magnification of the first lens.
M1 =
(f) Calculate the magnification of the second lens.
M2 =
(g) What is the total magnification for the system?
Mtotal =
Explanation / Answer
by lens equation
1 / f = 1 / v + 1 / u
1 / 10.8 = 1 / 16.4 + 1 / v
v = 31.628 cm
position of image q1 = 31.628 cm
distance of image from second lens = 31.628 - 10
distance of image from second lens = 21.628 cm
object position for the second lens = 21.628 cm
1 / 36 = 1 / 21.628 / 1 / v
v = -54.175 cm
position of image formed by second lens q2 = -54.175 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.