You want to hang a 10 kg sign by using a pivot to attach the base of a 5.0 kg be
ID: 1520070 • Letter: Y
Question
You want to hang a 10 kg sign by using a pivot to attach the base of a 5.0 kg beam to a wall (see figure). You then attach a cable to the beam and to the wall in such a wall that the cable and beam are perpendicular to each other. The beam is 2.0 m long and makes an angle of 37degree with the vertical. You hang the sign from the end of the beam attached to the cable. What must be the minimum tensile strength (minimum amount of tension it can sustain) if it is not to snap? Determine the horizontal and vertical components of the force exerted by the pivot on the beam.Explanation / Answer
Sum moments about the hinge point to zero
Let T be the unknown tension and the minimum tensile strength needed for the cable.
Let CCW be the positive moment
Let L be the length of the beam
T[L] - 5.0(9.81)[(L/2)sin37] - 10.0(9.81)[Lsin37] = 0
as L is common to all terms, it divides out
T - 5.0(9.81)[(1/2)sin37] - 10.0(9.81)[sin37] = 0
T - 2.5(9.81)[sin37] - 10.0(9.81)[sin37] = 0
T = (2.5 + 10.0)(9.81)sin37
T = 73.8
T = 74 N (answer a)
Part B
Fx = 0
Fx = Tcos37
Fx = 73.8*cos37
Fx = 58.94 N -- Horizontal Force
Fy = 0
Fy + Tsin37 = 5.0(9.81) + 10.0(9.81)
Fy = 102.74 N -- Vertical Force
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.