Determine the average magnitude of the E field across a body cell membrane. A 0.
ID: 1520278 • Letter: D
Question
Determine the average magnitude of the E field across a body cell membrane. A 0.08-V potential difference exists from one side to the other and the membrane is 8.0 ×109 m thick. Assume that the dielectric constant is 1.0 (it is actually somewhat larger). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Determine the magnitude of the electrical force on a sodium ion (charge +e) in the membrane.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
FEone =
Explanation / Answer
Magnitude of electric field, E = V/d = 0.08 / (8 * 10-9) = 1.0 * 107 N/C
Magnitude of electric force, F = qE = (1.6 * 10-19) * (1.0 * 107) = 1.6 * 10-12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.