Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10./13 points SerPSE8 4.P.023 D My Notes Ask Your Teacher A student stands at th

ID: 1520316 • Letter: 1

Question

10./13 points SerPSE8 4.P.023 D My Notes Ask Your Teacher A student stands at the edge of a cliff and throws a stone horizontally over the edge with a speed ofv-10.5 m/s. The cliff is h-51.2m above a body of water as shown in the figure below. (a) What are the coordinates of the initial position of the stone? (Hint Let the student's position be the origin of the coordinate system) (b) What are the components of the initial velocity of the stone? m/s m/s (c) What is the appropriate analysis model for the vertical motion of the stone? partide under constant, nonzero acceleration partidle under constant speed O partide under constant speed (d) What is the appropriate analysis model for the horizontal motion of the stone? O partide under constant speed O partide under constant, nonzero acceleration

Explanation / Answer

a) xi = 0, yi = 0

b) vix = 10.5 m/s, viy = 0

c) particle under constant non-zero acceleration.

d) particle under constant speed.

e) vfx = vix

vfy = viy - gt = -gt

f) xf = vixt

yf = viyt - gt2/2 = -gt2/2

g) We have, h = -gto2/2

=> -51.2 = -gto2/2

=> to = (2 * 51.2 / 9.81)1/2 = 3.23 s

h) vfx = vix = 10.5 m/s

vfy = -9.81 * 3.23 = 31.7 m/s

So, final speed, vf = (10.52 + 31.72)1/2 = 33.4 m/s

= tan-1(31.7 / 10.5) = 71.7o (counter clockwise from the x-axis)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote