A cart of mass m = 1.06 kg on a track undergoes a collision with another cart. I
ID: 1520379 • Letter: A
Question
A cart of mass m = 1.06 kg on a track undergoes a collision with another cart. It's velocity before and after the collision, v_i and V_f is measured and found to be V_i = 1.30 plusminus 0.04 m/s and V_f = 0.72 plusminus 0.09 m/s. Calculate the following quantities including their uncertainty. Uncertainties must be stated to correct number of sigfigs, but you should keep more figures for intermediate calculations, rounding only at the end. The momentum of the cart before, p_i = mv_i and after, p_f = mv_f the collision: p_i plusminus () p_f plusminus () The change in momentum Delta p = p_f - p_i, of the cart Delta p = plusminus () If the collision lasts a time interval Delta t = 0.080 plusminus 0.005 s, calculate the average force F_ave = Delta p/Delta t. Fave = plusminus ()Explanation / Answer
Here, uncertainty in Fave = (- 0.52/0.085) - (- 0.72/0.075)
= - 6.1176 + 9.6
= 3.482 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.