Two radio antennas separated by d = 282 m as shown in the figure below simultane
ID: 1520785 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 282 m as shown in the figure below simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position x = 1480 m from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Do not use the small-angle approximation in this problem. If the car is at the position of the second maximum after that at point O when it has traveled a distance y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals? How much farther must the car travel from this position to encounter the next minimum in reception?Explanation / Answer
distance travelled by the wave from upper antenna
r1 = sqrt(1480^2+(400-141)^2) = 1502.5 m
distance travelled by the wave from lower antenna
r2 = sqrt(1480^2+(400+141)^2) = 1575.8 m
path difference = r2-r1
path difference = m*lambda
for secon order maximum m = 2
1575.8-1502.5 = 2*lambda
lambda = 36.65 m <<<<<-------answer
++++++++++++++
at some point
r1 = sqrt(1480^2+(y-141)^2)
r2 = sqrt(1480^2+(y+141)^2)
path difference = r2 - r1
path difference = (m + 1/2 ) *lambda
for m = 0
sqrt(1480^2+(y+141)^2) - sqrt(1480^2+(y-141)^2) = 36.65/2
y = 96.81 m
for m = 1
sqrt(1480^2+(y+141)^2) - sqrt(1480^2+(y-141)^2) = 3*36.65/2
y = 295.45 m
for m = 2
sqrt(1480^2+(y+141)^2) - sqrt(1480^2+(y-141)^2) = 5*36.65/2
y = 510.5 m
the car has to travel 510.5 - 400 = 110.5 farther <<<<<<<<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.