A polarized (in z direction) electromagnetic wave is incident at a series of thr
ID: 1521318 • Letter: A
Question
A polarized (in z direction) electromagnetic wave is incident at a series of three linear polarizers, each with polarization angles as shown in the figure. The incident wave has an average intensity of 2000 W/m^2. 18. What is the intensity I_3 transmitted by the stack of polarizers. A) 235 W/m^2 B) 475 W/m^2 C) 796 W/m^2 D) 1130 W/m^2 E) 1320 W/m^2 19. In the photoelectric effect, the minimum frequency for electrons to be emitted from a surface is 4.5 times 10^14 Hz. What is the work function of this metal? (1 eV = 1.6 times 10^-19 J) A) 1.86 eV B) 2.34 eV C) 3.12 eV D) 3.71 eV E) 4.28 eV 20. If two devices are wired in parallel: A) Each device has the same resistance B) The same voltage is applied to the 2 devices C) The same current flows through the 2 devices D) They have the same capacitance E) They have the some inductance 21. An electron is in the ground state of a hydrogen atom. A photon is absorbed by the atom and the electron is excited to the n = 2 state. What is the energy in eV of the photon? A) 1.51 eV B) 3.40 eV C) 10.2 eVExplanation / Answer
18) Option D) I = Io*(cos0)^2*(cos30)^2*(cos30)^2 = Io*(cos30)^4 = 1125 W/m^2
19) Option A) Work function = hv = 6.6*10^-34*4.5*10^14 = 29.7*10^-20 J = 1.86 eV
20) Option B) Same voltage is applied to 2 devices.
21) Option C) E = (-13.6/4) – (-13.6) = 10.2 eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.