Two slits spaced 0.420 mm apart are placed a distance of 80.0 cm from a screen.
ID: 1521513 • Letter: T
Question
Two slits spaced 0.420 mm apart are placed a distance of 80.0 cm from a screen.
Part A
What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 510 nm ?
Two slits spaced 0.420 mm apart are placed a distance of 80.0 cm from a screen.
Part A
What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 510 nm ?
Explanation / Answer
Second dark line occurs when
d*sin(a) = (3/2)L
sin(a) = 3L/(2d) = 3*5.1*10^(-7)/(2*4.20*10^(-4))
a = 0.10436 deg
Third dark line when
d*sin(b) = (5/2)L
sin(b) = 5L/(2d) = 5*5.1*10^(-7)/(2*4.20*10^(-4))
b = 0.1739 deg
Distance from centre of screen to first line = 0.8*tan(0.10436) = 1.456*10^(-3) m
Distance to second line = 0.8*tan(0.1739) = 2.43*10^(-3) m
Difference = 9.74*10^(-4) m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.