A 1.70 m cylindrical rod of diameter 0.450 cm is connected to a power supply tha
ID: 1521519 • Letter: A
Question
A 1.70 m cylindrical rod of diameter 0.450 cm is connected to a power supply that maintains a constant potential difference of 17.0 V across its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that at room temperature (20.0 C) the ammeter reads 18.7 A , while at 92.0 C it reads 17.1 A . You can ignore any thermal expansion of the rod.
A)Find the resistivity and for the material of the rod at 20 C.
B)Find the temperature coefficient of resistivity at 20 C for the material of the rod.
Will rate thanks.
Explanation / Answer
A)
V = IR
17 = 18.7 R
R = 0.909 ohm
resistivity xL/A = R
resistivity = 0.000008504 ohm m
B)
V = I1 R1
R1 = 0.994 ohm
R1-R/R = alpha x delta T
alpha = 0.00129 /K
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.