A system of two converging lenses forms an image of an arrow as shown. The first
ID: 1521654 • Letter: A
Question
A system of two converging lenses forms an image of an arrow as shown. The first lens is located at x = 0 and has a focal length of f1 = 6.1 cm. The second lens is located at x = x2 = 53.47 cm and has a focal length of f2 = 19.8 cm. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo,yo) = (-7.9 cm, 3.6 cm).
1) What is x1, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the first lens? 26.772 cm
2) What is y1, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens? -12.2 cm
3) What is x3, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the two lens system? 129.5 cm
4) What is y3, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system? *this one is unknown*
(xyo)Explanation / Answer
from the lens equation
1/f = 1/u + 1/v
1/6.1 = 1/7.9 + 1/v
v = 26.772 cm
(b)
m=v/u =26.772/7.9 =3.38
hi = ho ( -v/u) = - 3.6 (3.38) = -12.2 cm
(3)
or the second lens,
u=53.47-26.772=26.698 cm
1/26.698+1/v=1/19.8
v=76.63
x=76.63 + 53.47
=130.1 cm
(d)
hi = ho (-v/u) = -12.2 (- 76.63/26.698) =35.01 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.