The speed of train is reduced uniformly from 15 m/s to 7 m/s while traveling a d
ID: 1521754 • Letter: T
Question
The speed of train is reduced uniformly from 15 m/s to 7 m/s while traveling a distance of 90 m. Compute the acceleration. How much farther will the train travel before coming to rest, provided the acceleration remains constant. The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The car slows uniformly with an acceleration of -5.60 m/s^2 for 4.20 s, making straight skid marks 62.4 m long ending at the tree. With what speed does the car then strike the tree? Two cars momentarily stopping at red light signal. At green light, both cars start accelerating fromExplanation / Answer
here,
initial speed , u = 15 m/s
final speed , v = 7 m/s
distance , s= 90 m
a)
let the accelration be a
using third equation of motion
v^2- u^2 =2 * a *s
7^2 - 15^2 = 2 * a * 90
a = - 0.97 m/s^2
b)
let distance travelled before coming to rest be d
using third equation of motion
v^2- u^2 = 2 * a *d
0 - 7^2 = - 2 * 0.97 * d
d = 25.1 m
6)
accelration , a = - 5.6 m/s^2
time , t = 4.2 s
s = 62.4 m
s = u * t + 0.5 * a * t^2
62.4 = u * 4.2 - 0.5 * 5.6 * 4.2^2
u = 26.62 m/s
final speed , v = u + a * t
v = 26.62 - 5.6 * 4.2
v = 3.1 m/s
the final speed of ca before hitting the tree is 3.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.