A spherical mirror forms an image of an arrow at x = x 2 = -79.3 cm. The mirror
ID: 1522346 • Letter: A
Question
A spherical mirror forms an image of an arrow at x = x2 = -79.3 cm. The mirror is represented in the drawing as a plane at x = 0. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (x1,y1) = (-104 cm, 6.18 cm).
1)What is f, the focal length of the mirror? If the mirror is concave f is positive. If the mirror is convex, f is negative.
2)What is y2, the y-coordinate of the image of the tip of the arrow?
3)The object arrow is now moved such that image distance doubles, i.e., ximage,new = -158.6 cm. What is yimage,new, the new y-coordinate of the image of the tip of the arrow?
4)The object arrow is now moved to x = x1,new = -25.2 cm. What is y2,new, the new y-coordinate of the image of the arrow?
Explanation / Answer
ANSWER
Part 1)
Apply 1/f = 1/p + 1/q
1/f = 1/104 + 1/79.3
f = 44.99 cm
Part 2)
h'/h = -q/p
h'/6.18 = -(79.3)/104
h' = -4.71 cm (y2)
Part 3)
1/44.99 = 1/p + 1/158.6
p = 62.81
h'/h = -q/p
h'/6.18 = -(158.6)/62.81
h' = -15.60 (new y2)
Part 4)
1/44.99 = 1/25.2 + 1/q
q = -57.29
h'/6.18 = -(-57.28)/(25.2)
h' = 14.05 cm (new y2)
Regards!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.