A spring, of negligible mass and which obeys Hooke\'s Law, supports a mass M on
ID: 1522457 • Letter: A
Question
A spring, of negligible mass and which obeys Hooke's Law, supports a mass M on an incline which has negligible friction. The figure below shows the system with mass M in its equilibrium position. The spring is attached to a fixed support at P. The spring in its relaxed state is also illustrated.
Mass M has a value of 205 g. Calculate k, the spring constant.
Now please explain how do you calculate the length of spring once it has been stretched. I know its sqrt(60^2+30^2). But how do I obtain this 30??? Also why is delta x=46???
Explanation / Answer
From the diagram, the unstretched spring has length 30 cm.
The stretched spring has length (60² + 30²) cm =67.08 cm.
x =37.08 cm
angle of incline: = arctan(30/60) = 26.56º (from spring geometry)
downslope component of weight Fg = mgsin = 0.205kg * 9.8m/s² * sin26.56º = .898 N
spring force = kx = Fg
k * 0.3708m = .898 N
k = 2.42 N/m
b) = (k / m) = (2.42kg/s² / 0.205kg) = 3.43 rad/s
f = / 2 = 0.545 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.