6-At time - 0 a 2-kg par title has a velocity of (4 m/s) I - (3 m/s) j. At t - 3
ID: 1522598 • Letter: 6
Question
Explanation / Answer
4. N - mgcos30 = 0
N = mgcos30
and fmax = us N = 0.50 mgcos30
Fapp = mgsin30 - 0.50mgcos30 = 5 * 9.8 ( sin30 - 0.5cos30)
Fapp = 3.28 N
5. Ncos@ = mg and Nsin@ = mv^2/R
tan@ = v^2 / Rg = 12^2 / (50 * 9.8) = 0.294
@ = 16.4 deg
6. at t = 0
speed, v = sqrt(4^2 + 3^2) = 5 m/s
at t- 3 sec
v = sqrt(2^2 + 3^2) = 3.61 m/s
Using workenergy theorem,
work done = change in KE
W = 2 ( 3.61^2 - 5^2)/2 = - 12 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.