A thin disk of radius R = 62.5 mm has uniform surface charge density 8.5 nC/m2.
ID: 1522635 • Letter: A
Question
A thin disk of radius R = 62.5 mm has uniform surface charge density 8.5 nC/m2.
Calculate the potential on the axis that runs through the disk center and is perpendicular to the disk face at a distance of 5.0 mm from the disk.
Calculate the potential on the axis that runs through the disk center and is perpendicular to the disk face at a distance of 30.0 mm from the disk.
Calculate the potential on the axis that runs through the disk center and is perpendicular to the disk face at a distance of 62.5 mm from the disk.
Explanation / Answer
given
sigma = 8.5 nC/m^2 = 8.5*10^-9 C/m^2
R = 62.5 mm = 0.0625 m
potentail on the axis of the disk at a distance x,
V = 2*pi*sigma*k*(sqrt(x^2 + R^2) - x)
a) at x = 5 mm = 0.005 m
V = 2*pi*8.5*10^-9*9*10^9*(sqrt(0.005^2 + 0.0625^2) - 0.005)
= 27.7 volts
b) at x = 30 mm = 0.03 m
V = 2*pi*8.5*10^-9*9*10^9*(sqrt(0.03^2 + 0.0625^2) - 0.03)
= 18.9 volts
c) at x = 62.5 mm = 0.0625 m
V = 2*pi*8.5*10^-9*9*10^9*(sqrt(0.0625^2 + 0.0625^2) - 0.0625)
= 12.4 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.