A 2000-turns solenoid has a length of 16cm and a diameter of 3.2cm. (a) Calculat
ID: 1522687 • Letter: A
Question
A 2000-turns solenoid has a length of 16cm and a diameter of 3.2cm.
(a) Calculate its self-inductance.
(b) If the current carried by the solenoid varies with time as I(t) = 200 sin(100t) exp(-t/20) with I in Amps and t in seconds, find the formula for the self-induced electromotive force in the circuit.
(c) If the current carried by the solenoid varies with time as I(t) = 200 sin(100t) exp(-t/20) with I in Amps and t in seconds, find the self-induced electromotive force in the circuit at t=0s, t=3s and t=7s.
PLACE A STEP BY STEP SOLUTION.
SHOW ALL CALCULATIONS.
Explanation / Answer
Part a)
Selfi inductance L=u0xN^2xpixr^2xl
L=4x3.14x10^-7x(2000^2)x3.14x(0.016)^2x0.16
L=0.00064 H
Ans- its self-inductance is 0.00064 H
Part b)
induced emf=-L(dI/dt)
I(t) = 200 sin(100t) exp(-t/20)
dI/dt=200cos(100t)x100xexp(-t/20)+200 sin(100t)x(-1/20)xexp(-t/20)
=20000cos(100t)xexp(-t/20)-100sin(100t)xexp(-t/20)
Part c)
at t=0s ,
emf=20000cos(100t)xexp(-t/20)-100sin(100t)xexp(-t/20)
Put t=0
emf=20000cos(0)xexp(0)-100sin(0)xexp(0
emf=20000V Ans
at t=3s,
emf=20000cos(100x3)xexp(-3/20)-100sin(100x3)xexp(-3/20)
=20000cos(300)x0.86-100x(-0.86)x0.86
emf =8526.04 V Ans
at t=7s,
emf=20000cos(100t)xexp(-t/20)-100sin(100t)xexp(-t/20)
emf=20000cos(700)x0.704-34.2x0.704
emf=13206.79 V Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.