?1) A cylindrical tube is made of aluminum with a density of 2700 kg/m^3. A cyli
ID: 1523609 • Letter: #
Question
?1) A cylindrical tube is made of aluminum with a density of 2700 kg/m^3. A cylindrical plug made of steel with density of 7800 kg/m^3 is press fit into the cylindrical tube. Determine the coordinates of the center of mass of the composite object.
2) A bronze bushing is mounted inside a steel sleeve. Knowing that the specific weight of bronze is 0.318 lb/in^3 and of steel is 0.284 lb/in^3, determine the location of the center of gravity of the assembly.
Aluminum Tube Steel Plug 100 mm 100 mm 040 mm 070 mmExplanation / Answer
as you given multiple question . so i am bound to do first one
(1)
volume of aluminium tube,
V1 = pi*r^2*L
V1 = 3.14*(0.070 - 0.040)*0.2 = 2.07*10^(-3) m^3
mass of aluminium tube = 2700*2.07*10^(-3)
M1 = 5.59 kg
volume of steel plug = 3.14*(0.04)^2*0.1 = 5.024*10^(-4)
mass of steel plug M2 = 7800*5.024*10^(-4)
M2 = 3.91 kg
centroid od steel plug = x = 0.1 + 0.05 = 0.15 m
y = z = 0
coordinate of COM of composite object
x = m1*x1 + M2*x2 / (m1+m2)
x = 5.59*0.1 + 3.91*0.15 / (5.59+3.91)
x = 0.120 m = 120 mm
y = z = 0
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.