An oscillation can be described by the equation: times = 22.9 (cm) * cos(86.9(hz
ID: 1523622 • Letter: A
Question
An oscillation can be described by the equation: times = 22.9 (cm) * cos(86.9(hz) * t(sec) + 82.6). Based on this equation, period of the oscillation in seconds? Consider an object oscillating on a spring if the oscillation is 2.33 seconds and the mass of the object is 0.3606 kilograms, what is the spring constant in N/m? If a hanging mass is 55/1 grams, what is the mass in kilograms? An oscillation can by the equation: times = 37.8(cm) * cos(35.4(hz) * t(sec) + 53.2. Based on this equation, what is the angular frequency of the oscillation in Hertz?Explanation / Answer
given equation x = 22.9*cos(86.9t + 82.6)
equation of SHM x = A*cos(wt+phi)
amplitude A = 22.9 cm
angular frequency w = 2*pi*f = 86.9
phase difference phi = 82.6 rad
time period T = 1/f = w/(2pi) = 86.9/(2pi) = 13.8 s <<<<======ANSWER
==================================
Q 5)
time period T = 2*pi*sqrt(m/k)
2.33 = 2*pi*sqrt(0.3606/k)
K = 2.62
Q6)
1 kilogram = 1000 grams
1 gram = 0.001 kilograms
55.1 grams = 55.1*0.0001 = 0.0551
---------------
Q 7)
given equation x = 37.8*cos(35.4t + 53.2)
equation of SHM x = A*cos(wt+phi)
angular frequency w = 2*pi*f = 35.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.