CESSAGEMY INSTRUCTOR ru scREEN PRINTER VERSION BACK Chapter 02, Problem 028 on r
ID: 1524025 • Letter: C
Question
CESSAGEMY INSTRUCTOR ru scREEN PRINTER VERSION BACK Chapter 02, Problem 028 on road, a car with good tires may be able to brake with a constant deceleration of 3.41 m/s2. (a) How long does such a ar, a dry initially traveling at 21.1 m/s, take to stop? (b) How does it travel in this time? Units (a) Number Units (b) Number cuck if you would like to show work for this question: open show wadk Question Attempts: 0 of 6 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER copyright 2000-2017 by John Wiley sons, Inc. er related companies. Al rights reserved. MacBook Air o L P 1 tExplanation / Answer
Here ,
acceleration ,a = -3.41 m/s^2
a) let the time taken is t
Using first equation of motion
v = u + a * t
0 = 21.1 - 3.41 * t
t = 6.19 s
the time taken is 6.19 s
b)
Using second equation of motion
disance travelled = u * t - 0.5 * a * t^2
disance travelled = 21.1 * 6.19 - 0.5 *3.41 * 6.19^2
disance travelled = 65.3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.