Find the acceleration reached by each of the two objects shown in figure below i
ID: 1524168 • Letter: F
Question
Find the acceleration reached by each of the two objects shown in figure below if the coefficient of kinetic friction between the 7.00 kg object and the plane is 0.310. m/s^2 An object with mass m_1 = 4.00 kg, rests on a frictionless horizontal table and is connected to a cable that passes over a pulley and is then fastened to a hanging object with mass m_2 = 10.0 kg, as shown in the figure below. Find the acceleration of each object and the tension in the cable. mass m_1 m/s^2 mass m_2 m/s^2 tension NExplanation / Answer
6) Here, 12 * 9.8 - T = 12a
Also, T - 7 * 9.8 * sin37 - 0.310 * 7 * 9.8 * cos37 = 7a
Solving above two equations
=> acceleration , a= 3.122 m/s2
b) Here, 10 * 9.8 - T = 10a
Also, T = 4a
Solving above two equations
acceleration of mass m1 = 7 m/s2
acceleration of mass m2 = 7 m/s2
Tension = 4 * 7 = 28 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.