Consider the figure below. 1. Find the electric field (in N/C) at x = 6.00 cm in
ID: 1524264 • Letter: C
Question
Consider the figure below.
1. Find the electric field (in N/C) at x = 6.00 cm in part (a) of the figure, given that q = 5.00 µC
2. For part (a) of the figure, at what position (in cm) between 3.00 and 8.00 cm is the total electric field the same as that for 2q alone
3. For part (a) of the figure, at what position (in cm) to the right of 11.0 cm is the total electric field zero, other than at infinity? (Hint: A graphing calculator can yield considerable insight in this problem.)
(a) (b) 20 2q +3q 10 +q 10 x (cm) x (cm)Explanation / Answer
1. Find the total electric field at x = 6.00cm given that q = 5.00nC.
Let the E fields be E1 from the charge at 3cm, E8 from the charge at 8cm, E11 etc.
For the charge at 6cm, you have r = 0 in the denominator which is infinity which seems rather a pointless exercise. As you approach 6cm the fields from the other charges are swamped by the field from the charge at 6cm because it's denominator is approaching zero:
k(q)/0.0000006^2 = 4.5x10^15 N/C pointing to the left on the right side and ponting to the right on the left side of the charge at 6cm. So yes, right at 6cm, the E field rises to infinity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.