A ball rolling along a straight line with velocity 0.34 m/s goes from x= 2.0 m t
ID: 1524372 • Letter: A
Question
A ball rolling along a straight line with velocity 0.34 m/s goes from x= 2.0 m to x= 7.0 m. How much time does this take? Express your answer using two significant figures. A ball rolling along a straight line with velocity 0.34 m/s goes from x= 2.0 m to x= 7.0 m. How much time does this take? Express your answer using two significant figures. A ball rolling along a straight line with velocity 0.34 m/s goes from x= 2.0 m to x= 7.0 m. How much time does this take? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Here,
let the time taken is t
t = distance/speed
t = (7 - 2)/0.34
t = 14.71 s
the time taken is 14.71 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.