At standard atmospheric pressure, the solid form of carbon dioxide called \"dry
ID: 1524410 • Letter: A
Question
At standard atmospheric pressure, the solid form of carbon dioxide called "dry ice" undergoes a phase change not to a liquid, but straight to a gas. This process is called sublimation, and like other phase transitions, heat energy is required. In this case, it is the latent heat of sublimation, which for carbon dioxide is 573 kJ/kg at the sublimation temperature of 78.5°C. If 140 g of dry ice is dropped into 0.50 L of water at room temperature (20°C), how much of the water will turn to ice by the time all the dry ice has sublimated? Note: When dry ice becomes a gas, the gas bubbles out of the system.
__________kg?
Explanation / Answer
M' = mass of dry ice = 0.140 kg
m = mass of water turned to ice
M = total mass of water = 0.50 kg
Ti = initial temperature = 20
Tf = final temperature = 0
Heat by dry ice = heat by water
M'Ls = M c (20 - 0) + m L
(0.14) (573000) = (0.5) (4186) (20) + m (334000)
m = 0.115 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.