PSW: A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer
ID: 1524799 • Letter: P
Question
PSW: A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has an initial velocity of 11.5 m/s when he was 300 m away from the finish line. He accelerates at the rate of 0.500 m/s/s for 7.00 s. The racer continues at this velocity to the finish line. What is his final velocity? lf the racer was 207.3 m away from the finish line after his acceleration. How long does it take him to get to the finish line How long does it take him to get the finish line, if he had not accelerateExplanation / Answer
a] final velocity v = u + at
= 11.5+0.5*7 = 15 m/s
b] t= 207.3/15 = 13.82s
c] t = 300/11.5 = 26.1 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.