According to a friend standing on the ground next to the track, what is the ball
ID: 1524803 • Letter: A
Question
According to a friend standing on the ground next to the track, what is the ball's initial speed m/s What is the angle of the launch degree above the horizontal What is the displacement of the ball during its rise x-component: m y-component: m A projectile is launched from ground level with an initial speed of 54.7 m/s. Find the launch angle (the angle the initial velocity vector is above the horizontal) such that the maximum height of the projectile is equal to its horizontal range. A stone thrown horizontally from the top of a 20-m tower hits the ground at a point 20 m from the base of the towerExplanation / Answer
3) initial speed , u = 54.7 m/s
let the launch angle is theta
maximum height = horizontal range
v^2 * sin^2(theta)/(2 * g) = 2 * v^2 * sin(theta)*cos(theta)/g
sin(theta)/(2) = 2 * cos(theta)
tan(theta) = 4
theta = 76 degree
for launch angle is 76 degree for maximum height is equal to horizontal range
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.