A rail gun can be thought of simply as a large circuit with a resistor (the rail
ID: 1524906 • Letter: A
Question
A rail gun can be thought of simply as a large circuit with a resistor (the rails and projectile) connected to a charged capacitor which drives the current required (for a simplified picture, see http://science.howstuffworks.com/rail-gun1.htm). In simplest terms, this is an RC circuit that uses the Lorentz force to throw a projectile (in this case a steel ball of mass 1.5 grams). If the combined resistance of the copper rails and projectile is approximately 5 Ohms, and a 400 Volt power supply is available, then what capacitance is needed in order for the current to fall by 36.8% in 0.1 second? If all you have is a supply of 100 microFarad capacitors, how do you have to arrange them to acheive this capacitance?
Explanation / Answer
For RC circuit
=> I = Io * (e-t/RC)
=> 0.368 = e-0.1/(5 * C)
=> C = 0.02 F
Thus, capacitance is needed = 0.02 F
Here, total number of 100 microFarad capacitors to be connected in parallel = 0.02/(100 * 10-6)
= 200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.