Two point charges are placed on the x axis.(Figure 1) The first charge, q 1 = 8.
ID: 1525076 • Letter: T
Question
Two point charges are placed on the x axis.(Figure 1) The first charge, q1 = 8.00 nC , is placed a distance 16.0 m from the origin along the positive x axis; the second charge, q2 = 6.00 nC , is placed a distance 9.00 m from the origin along the negative x axis.
Fig1
Fig2
Part A
Find the electric field at the origin, point O.
Give the x and y components of the electric field as an ordered pair. Express your answer in newtons per coulomb to three significant figures. Keep in mind that an x component that points to the right is positive and a y component that points upward is positive.
Part B
Now, assume that charge q2 is negative; q2=6nC. (Figure 2) What is the net electric field at the origin, point O?
Give the x and y components of the electric field as an ordered pair. Express your answer in newtons per coulomb to three significant figures. Keep in mind that an x component that points to the right is positive and a y component that points upward is positive.
6 nC O (0 m, 0 m) 42 (-9 m, 0 m) 8 nC 91 6 m, 0 m)Explanation / Answer
Fig 1
Given charges q1 = 8*10^-9 C at 16 m on x-axis from origin and
q2 = 6*10^-9 C at 9 m on -ve x-axis from origin
we know that
here
the direction of the electric fields of charge q2 is along +ve x-axis and
the direction of the electric fields of charge q1 is along -ve x-axis and
the electric field at origin is
E1 = kq1/r1^1
= 9*10^9*8*10^-9/16^2 N/C
= 0.281 N/C
E1 is negative along -ve direction
and
E2 = kq2/r2^1
= 9*10^9*6*10^-9/9^2 N/C
= 0.667 N/C
E2 is positive along +ve direction
Ex = 0.667-0.281 N/C = 0.386 N/C, so E at origin is E = 0.386 N/C
fig 2
Given charges q1 = 8*10^-9 C at 16 m on x-axis from origin and
q2 = - 6*10^-9 C at 9 m on -ve x-axis from origin
we know that
here
the direction of the electric fields of charge q2 is along -ve x-axis and
the direction of the electric fields of charge q1 is along -ve x-axis and
the electric field at origin is
E1 = kq1/r1^1
= 9*10^9*8*10^-9/16^2 N/C
= 0.281 N/C
E1 is negative along -ve direction
and
E2 = kq2/r2^1
= 9*10^9*(-6*10^-9)/9^2 N/C
= -0.667 N/C
electric field is E = E1+E2 = -0.281-0.667 N/C = -0.948 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.