The material needed for this problem is in the video A More Complex Example of S
ID: 1525891 • Letter: T
Question
The material needed for this problem is in the video A More Complex Example of Solving a Problem with Simulation An object moves under the action of an acceleration which obeys the formula a(t) = (800 m/s^3) t (note, this equation is dependent upon just t as opposed to in the video where it is t^2 I want to see if you understand the logic) Initially, the object is at x = 0m with an initial velocity of 3.00m/s. We will be solving for the motion for the first 0.02s iteratively using a 0.01s time step. The beginnings of the table are provided below.Explanation / Answer
Ans:-
t(s)
X(m)
V(m/s)
a(m/s^2)
0.00
0
3
0
0.01
0.0304
3.08
8
0.02
0.0632
3.32
16
At t = 0.01s
a(0.01) =800*0.01 = 8m/s^2
V = V0 + at = 3+8*0.01 =3.08m/s
X = V0t + ½*at^2 = 3*0.01 + 0.5 * 8*(0.01)^2 = 0.0304m
At t = 0.02s
a(0.02) = 800*0.02 =16m/s^2
V =V0 + at = 3 + 16*0.02 =3.32m/s
X = V0t +1/2 *at^2 = 3*0.02 + 0.5*16*0.02^2 =0.0632m
t(s)
X(m)
V(m/s)
a(m/s^2)
0.00
0
3
0
0.01
0.0304
3.08
8
0.02
0.0632
3.32
16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.