You are watching a soccer game. The player kicks a ball on the ground at 40 degr
ID: 1525893 • Letter: Y
Question
You are watching a soccer game. The player kicks a ball on the ground at 40 degree angle with an initial speed of 12m/s. What was the horizontal and vertical velocity of the ball at the instant it left the foot? What was the horizontal and vertical velocity of the ball at the highest point (apex)? How high will the soccer ball travel (i.e. maximum height)/How long will stay in air (i.e flight time)? How far will it travel down the field (i.e. horizontal displacement)? How would changing the projection angle from 40 degree to 45 degree (keeping the initial speed the same) affect the variables below? (Circle one for each) (1pt each) Initial vertical velocity Increase/no change/decrease Initial horizontal velocity Increase/no change/decrease Maximum flight height: Increase/no change/decrease Flight time Increase/no change/decrease Horizontal displacement: Increase/no change/decreaseExplanation / Answer
(a)
Horizontal component = 20 * cos(40) = 15.32 m/s
Vertical component = 20 * sin(40) = 12.85 m/s
(b)
Horizontal component = 20 m/s
Vertical component = 0 m/s
(c)
Max Height = u2sin2q/2g
H = (400 * 0.4131) / 2*9.81
H = 8.423 m
(d)
Time of Flight = 2usin q /g
T = 2.621 sec.
(e)
Range = u2Sin2q /g
Displacement = 40.15 m
(f)
For Launch angle of 45 Degree
a. Initial Vertical Velocity: 14.14 > 12.85 ; Increase
b. Initial Horizontal Velocity: 14.14 < 15.32; Decrease
c. Maximum Flight Height: 10.19 > 8.42 ; Increase
d. Flight Time: 2.88> 2.62 ; Increase
e. Horizontal Displacement: 40.77 > 40.15; Increase
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.