Monday, January 30 l 10:20 PM turki alghunalmi® FlipltPhysics Physics 4B: EM and
ID: 1526467 • Letter: M
Question
Monday, January 30 l 10:20 PM turki alghunalmi® FlipltPhysics Physics 4B: EM and Heat, S2017 California State University, Fresno macmillan learning Unit 2: Homework Homework: HW2 of Ch17&20 Deadline: 100% until Monday, January 30 at 11:59 PM Tipler6 17 P052. 1 2 1) Imagine that 10.1 g of liquid helium, initially at 4.20 K evaporate into an emnty bal' pon that is kept at 1.00-atm pressure. What is the volume of the balloon at the following? (a) 0.5430 L Submit You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question. 2) (b) 296 K 0.061326 rou currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question.Explanation / Answer
1) mass of helium = 10.1 g
molar mass = 4 g / mol
moles n = 10.1 / 4 = 2.525 moleas
(A) P V = n R T
(101325 Pa) ( V ) = (2.525) (8.314) ( 26 )
V = 5.39 x 10^-3 m^3 = 5.39 LItre
(B) (101325) ( V ) = (2.522) (8.314) (296)
V = 0.0614 m^3 Or 61.4 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.