Two forces are acting on an object. The first force has magnitude F_1 = 38.3 N a
ID: 1526656 • Letter: T
Question
Two forces are acting on an object. The first force has magnitude F_1 = 38.3 N and is pointing at an angle of theta_1 = 20.7 clockwise from the positive y axis. The second force has magnitude F_2 = 26.4 N and is pointing at an angle of theta_2 = 25.7 counterclockwise from the negative x axis. What is the x component of the net force acting on the object? What is the y component of the net force acting on the object? What is the x component of the equilibrant? What is the y component of the equilibrant? What is the magnitude of the equilibrant? What is the angle the equilibrant makes with the x axis? You can use either degrees (enter unit as deg) or radians (enter unit as rad) in the range from 0 to 360 deg (or 0 to 2 pi rad.)Explanation / Answer
here,
component of force 1:
f1x = 38.3*Sin20.7 = 13.538 i N
f1y = 38.3*Cos20.7 = 35.828 j N
component of force 2:
f2x = -26.4*Sin25.7 = -11.45 i N
f2y = -26.4*Cos25.7 = 23.788 j N
Part a:
net force in x: Fx = F1x + f2x
net force in x: Fx = 13.538 - 11.45
net force in x: Fx = (2.088 N) i
part b:
net force in y: Fy = F1y + f2y
net force in y: Fy = 35.828 + 23.788
net force in y: Fy = (59.616 N) j
part c:
equillbrant is just opposite to sum of all force in one direction
so x component = (- 2.088 N) i
part d:
y component : -59.616 N
for rest of parts pls repost it again
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.