The first electron has the initial velocity v0, which makes an angle =45° with t
ID: 1526867 • Letter: T
Question
The first electron has the initial velocity v0, which makes an angle =45° with the lower plate and has a magnitude of 8.78×106 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates.
Another electron has an initial velocity which has the angle =45° with the lower plate and has a magnitude of 5.86×106 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates.
PLEASE USE MY NUMBERS
a E IExplanation / Answer
consider the motion in horizontal direction
X = horizontal distance travelled = L = 0.04 m
Vox = velocity in horizontal direction = (8.78 x 106) Cos45
t = time taken
X = Vox t
0.04 = ((8.78 x 106) Cos45) t
t = 6.44 x 10-9 sec
consider the motion along the Y-direction
Voy = (8.78 x 106) Sin45
a = acceleration = - qE/m = - (1.6 x 10-19) (4500)/(9.1 x 10-31) = - 7.91 x 1014
t = 6.44 x 10-9 sec
Y = ?
using the equation
Y = Voy t + (0.5) a t2
Y = (8.78 x 106) Sin45 (6.44 x 10-9) + (0.5) (- 7.91 x 1014 ) (6.44 x 10-9)2
Y = 0.0236 m
since Y > d
hence the electron hits the upper plate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.