Consider a collision of air carts in a system similar to the one below, which ar
ID: 1526943 • Letter: C
Question
Consider a collision of air carts in a system similar to the one below, which are equipped to stick together upon touching. Suppose the air cart to the left has a mass of m1 = 0.640 kg and an initial speed of 0.410 m/s. The cart to the right is initially at rest, and has a mass of m2 = 0.325 kg.
(a) Find the velocity of the center of mass before the carts collide and stick together. (m/s)
(b) Find the velocity of the center of mass after the carts collide and stick together. (m/s)
(c) Find the kinetic energy of the system before and after the collision.
J (before)
J (after)
Explanation / Answer
m1 = 0.64 kg, m2 = 0.325 kg, u1 = 0.41 m/s
u2 = 0
(a) Vcm = m1u1 +m2u2/(m1+m2)
Vcm = (0.64*0.41+0)/(0.64+0.325)
Vcm = 0.272 m/s
(b) From conservation of momentum
m1u1 +m2u2 = (m1+m2)v
0.64*0.41 +0 = (0.64+0.325)v
v = 0.272 m/s
(c) KEi = (1/2)m1u1^2 +(1/2)m2u2^2
= 0.5*0.64*0.41^2 +0
KEi = 0.054 J
KEf = (1/2)(m1+m2)v^2
= 0.5*(0.64+0.325)0.272^2
= 0.036 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.