The skate boarder shown is coasting down a ramp a distance of 9.2 m. There are t
ID: 1526953 • Letter: T
Question
The skate boarder shown is coasting down a ramp a distance of 9.2 m. There are three forces acting on her, Her weight (size 67s N), a frictional force (size 125 N) that opposes her motion and a The skate boarder shown is normal force (size 611.758 N), we want to find her final velocity in two different ways. (assume she starts from rest) Solving the problem using Newtons seconds Law approach What is the mass of the skateboarder? What is the net force acting on her? In which direction is it acting? What is the acceleration what is the skateboarders in the x direction (i.e., down the slope)? What is the skateboarder velocity at the end of the ramp? Solving the problem using energy conservation. Set up an energy conservation table, and fitt it, using y as your unknown initial velocity in the x direction.Explanation / Answer
Here ,
d = 9.2 m
W = 675 N
f = 125 N
N = 611.76 N
a) let the mass of the skateboarder is m
m * g = W
m * 9.8 = 675
m = 68.9 Kg
the mass of the skateboarder is 68.9 Kg
b) for the net force acting on the person ,
Fnet(perpendicular to plane) = 0 N
Fnet(down the plane) = 675 * sin(25 degree) - 125
Fnet(down the plane) = 160.3 N
c)
let the acceleration is a
a * 68.9 = 160.3
a = 2.33 m/s^2
the acceleration is 2.33 m/s^2
d)
at the end of ramp , velocity is v
v^2 = 2* 9.8 * 2.33
v = 6.75 m/s
the velocity at the end of ramp is 6.75 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.