A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers or a rocky r
ID: 1527434 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers or a rocky ridge 200m below. If the plane is traveling horizontally with a speed of 250 km/hr (69.0 m/s), (a) how far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped? (b) Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 400m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity should they give the supplies (up or down) so that they arrive precisely at the climber's position? (c) With what speed do the supplies land in the latter case?Explanation / Answer
(A) In vertical,
displacement of goods to reach, y = - 200 m
plane is travelling horizontally hence initial vertical velocity is zero.
v0y = 0
Applying y = v0y + a t^2 /2
- 200 = 0 - 9.8 t^2 /2
t = 6.39 sec
In horizontal d= v0x t
d = 69 x 6.39 = 440.8 m .........Ans
(B) time taken to travel 400 m horizontally,
t = 400 / 69 = 5.797 sec
IN vertical, - 200 = v0y (5.797) - 9.81 ( 5.797^2 ) /2
v0y = - 6.07 m/s
hence 6.07 m/s downward .........Ans
(C) vfx = v0x = 69 m/s
vfy = - 6.07 - (9.8 x 5.797) = - 62.94 m/s
Speed = sqrt( vfx^2 + vfy^2)
= 93.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.