An electric field does 9.63 MeV of work in moving a very small charged particle
ID: 1527496 • Letter: A
Question
An electric field does 9.63 MeV of work in moving a very small charged particle from point a to point b through a potential difference of -3.21 MV. Find the charge of the particle as a multiple of e. The electric potential is given by (25 V/m^7)(xz^6 + x^3y^4) in the region including the point (x, y, z) = (-4, 3, -2) m exactly. Find the z-component of the electric field at that point. As shown, one point charge of -4.00 nC is located at y = +5.00 mm and another point charge of +5.00 nC is located at y = -4.00 mm.. Find the electric potential energy of this system of two point charges.Explanation / Answer
Q1.
as work done=potential difference*charge
==>mangitude of charge=9.63 MeV/(3.21 MV)
=3e
Q2. electric field along z direction=-dV/dz
=25*(6*x*z^5)
so at x=-4 and z=-2
z component of electric field
=150*(-4)*(-2)^5=19200 V/m
Q3. electric potential energy of the system
=k*q1*q2/d
where d is the distance between two charges q1 and q2
k=coloumb's constant=9*10^9
so here potential energy=9*10^9*(-4*10^(-9))*5*10^(-9)/(9*0.001)
=-2*10^(-5) J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.