Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

11 10 points oscoPys2016 34 WA044 seagull flying horizontally over the ocean at

ID: 1527575 • Letter: 1

Question

11 10 points oscoPys2016 34 WA044 seagull flying horizontally over the ocean at a constant speed of 2.90 mWs carries a small fish in its mouth. It accidentally lets go of the fish, and 2.10 s after letting go the fish lends in the ocean. (an Just before reaching the ocean, what is the horizontal component of the fish's velocity? ngvare ai resistance. Assume the bird is initially traveling in the postoverdrection. (Indicate the direction with the sign of your answer. (b) ust before reaching the ocean, what is te vertical component of the fist's velocity? Ianore ar resistanoe. Assume upward is the positive y direction and downward undicate thesrection with the son of your answer. (c the seagurs initial speed were increased, which of the following regardng fish's velocity upon reaching the ocean would be true? (select al that apply.) The horizontal component of the fish's velocity would increase. O The horizontal component of the fish's velocity would decrease. O The horizontal component of the fish's velocity would stay the same. D The vertical component of the fish's velocity would increase. O The vertical component of the fish's velocity would decrease. O The vertical component of the fish's velocity would stay the same. Your last submission used to your score Noint Ask your tea An olympic diver on a diving platform 3.40 m above the water. To start her dive, she runs off of the plattorm with a speed of 1.27 mys in the horizontal direction. what is the diver's speed just before she enters the water? a show My Work Kow

Explanation / Answer

(a) Just before reaching the ocean, what is the horizontal component of the fish's velocity?"

(a) Vx = 2.90 m/s

"(b) Just before reaching the ocean, what is the vertical component of the fish's velocity?"

(b) Vy = gt = -9.81 m/s² * 2.1s = -20.60 m/s

c) horizontal component increase and vertical component remains same

2) Final speed = (Final horizontal velocity^2 + Final vertical velocity^2)
Final horizontal velocity = 1.27 m/s

As she falls 5.5 meters, her vertical velocity increases. Use the following equation to determine her vertical velocity just before she enters the water.

vf^2 = vi ^ 2 + 2 * a * d, vi = 0, a = 9.8, d = 5.5
vf^2 = 2 * 9.81 * 3.4
vf = 8.167 m/s

Final speed = (1.27^2 + 8.167^2) = 8.26 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote