An alpha particle with kinetic energy 12.0 MeV makes a collision with lead nucle
ID: 1527696 • Letter: A
Question
An alpha particle with kinetic energy 12.0 MeV makes a collision with lead nucleus, but it is not "aimed" at the center of the lead nucleus, and has an initial nonzero angular momentum (with respect to the stationary lead nucleus) of magnitude L=p0b, where p0 is the magnitude of the initial momentum of the alpha particle and b=1.40×1012 m . (Assume that the lead nucleus remains stationary and that it may be treated as a point charge. The atomic number of lead is 82. The alpha particle is a helium nucleus, with atomic number 2.)
Part A
What is the distance of closest approach?
Part B
Repeat for b=1.10×1013 m .
Part C
Repeat for b=1.00×1014 m .
Explanation / Answer
here,
kinetic energy of particle, Uinf = 12 Mev = (12 * 1.602*10^-13 ) J
angular momentum, L = po*b = (po*1.40*10^-12)
atomic no, n = 82
PE = K*q1*q2/r0
KE = 0.5*m*v0^2
Total energy:
U(r0) = K*q1*q2/r0 + 0.5*m*v0^2 -------------------(1)
Using conservation of angular momentum,
initial = vinf*m*b
at r0 = v0*m*r0
these must be equal so vinf*m*b = v0*m*r0
v0 = vinf*b/r0 -------------------------(2)
substituting and rearranging we get :
r0^2 - (K*q1*q2/Uinf)*r0 - b^2 = 0 ------------------(3)
Part a:
r0^2 - (K*q1*q2/Uinf)*r0 - b^2 = 0
ro^2 - 9*10^9*(1.6*10^-19)^2/((12 * 1.602*10^-13 ))*ro - (1.40*10^-12) = 0
R0 = 1.183*10^-6 m
Part b:
for b = 1.10*10^-13 m
r0^2 - (K*q1*q2/Uinf)*r0 - b^2 = 0
ro^2 - 9*10^9*(1.6*10^-19)^2/((12 * 1.602*10^-13 ))*ro - (1.10*10^-13) = 0
R0 = 3.317*10^-7 m
Part b:
for b = 1.10*10^-14 m
r0^2 - (K*q1*q2/Uinf)*r0 - b^2 = 0
ro^2 - 9*10^9*(1.6*10^-19)^2/((12 * 1.602*10^-13 ))*ro - (1.10*10^-13) = 0
R0 = 1.049*10^-7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.