1.26 times 10^1 1.43 times 10^1 1.61 times 10^1 1.82 times 10^1 2.06 times 10^1
ID: 1527719 • Letter: 1
Question
1.26 times 10^1 1.43 times 10^1 1.61 times 10^1 1.82 times 10^1 2.06 times 10^1 2.33 times 10^2 2.63 times 10^1 2.97 times 10^1 A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 3.0 km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 130m long and moves with a steady velocity of 1.9 km/h. How long (in s) does it take for the passenger to get from one end of the sidewalk to the other, that i-to cover the 130 m? (in s) 5.86 times 10^1 6.62 times 10^1 7.48 times 10^1 8.45 times 10^1 9.55 times 10^1 1.08 times 10^2 1.22 times 10^2 1.38 times 10^2 If the passenger's stride is 70cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other? 8.41 1.22 times 10^1 1.77 times 10^1 2.57 times 10^1 3.73 times 10^1 5.41 times 10^1 7.84 times 10^1 1.14 times 10^2Explanation / Answer
13. relative distance = 130 m
relative speed of passenger wrt sidewalk = 3 + 1.9 = 4.9 km/h
= 4.9 x 1000 m / 3600 s
= 1.36 m/s
t = d / v = 130 / 1.36
= 95.5 s Or 9.55 x 10^1
Ans(E)
14. distance travelled by passenger = (3 x 1000 / 3600 ) (95.5)
= 79.59 m
n = 79.59 / 0.70 = 113.7
Ans(H)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.