Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

\"A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = 2.80 µC, is held in a stat

ID: 1527997 • Letter: #

Question

"A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = 2.80 µC, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = 5.40 µC and mass 1.40 g, is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity."

(a) What is the speed of q2 when the spheres are 0.400 m apart?

____ m/s
(b) How close does get q2 to q1?
____ m

v 22.0 m/s q2 K 0.800 m qi

Explanation / Answer

a) Loss in kinetic energy = gain in electrostatic potential energy

=>    1/2 * 1.40 * 10-3 * (222 - v2) = 8.98 * 109 * 10-12 * 2.80 * 5.40 * (1/0.4 - 1/0.8)

=> v = 15.54 m/s

Thus, speed of q2 = 15.54 m/s

b) Here,   1/2 * 1.40 * 10-3 * (222) = 8.98 * 109 * 10-12 * 2.80 * 5.40 * (1/r - 1/0.8)

=>   r = 0.267 m

Thus, close does get q2 to q1   = 0.267 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote