The brakes on your automobile are capable of creating a deceleration of 5.0 m/s
ID: 1528239 • Letter: T
Question
The brakes on your automobile are capable of creating a deceleration of 5.0 m/s2. If you are going 117 km/hand suddenly see a state trooper, what is the minimum time in which you can get your car under the 89 km/hspeed limit? (The answer reveals the futility of braking to keep your high speed from being detected with a radar or laser gun.) The brakes on your automobile are capable of creating a deceleration of 5.0 m/s2. If you are going 117 km/hand suddenly see a state trooper, what is the minimum time in which you can get your car under the 89 km/hspeed limit? (The answer reveals the futility of braking to keep your high speed from being detected with a radar or laser gun.)Explanation / Answer
here,
the maxiumum deaccelration , a = 5 m/s^2
initial speed , u = 117 km/h
u = 32.5 m/s
finals speed , v = 89 km/h
v = 24.7 m/s
let the time taken be t
v = u + a * t
24.7 = 32.5 - 5 * t
t = 1.6 s
the time taken is 1.6 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.