A constant electric field of magnitude E = 575 V/m points in the positive x-dire
ID: 1528269 • Letter: A
Question
A constant electric field of magnitude E = 575 V/m points in the positive x-direction. A charge Q is moved in positive x-direction within the field by an external force. The sign of the work depends on the sign of the charge. Incorrect The work required is independent of the angle of the path with respect to the field. Incorrect Without an external force, a free negative charge would accelerate perpendicular to the depicted path. Incorrect The work required is proportional to the square of the charge. Incorrect No work is required. How much work by an external force does it take to move the charge Q = 23 mu C from x_1 = 0.02 m to x_2 = 0.43 m?Explanation / Answer
Work is force x displacement in the direction of force.
Force on cahrge Q is EQ = 575 *23 x 10-6 = 0.013225 N.
Displacement in the (x) direction of force is 0.43m - 0.02 = 0.41m
Work = 0.013225 * 0.41=5.4225x10-3J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.