What are the strength and direction of the electric field at the position indica
ID: 1528515 • Letter: W
Question
What are the strength and direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure Figure 1)? Figure -10 mC 10 nC 5.0 cm 3.0 cm 5.0 nC Part A Give your answer in component form. Assume that a-axis is horisontal and points to the right, and y-axis points upward. Express your answers using two significant figures separated by a comma. N/C Er, E Submit My Answers Give Up Part B What is the magnitude of the electric field at the position indicated by the dot in the figure. Express your answer using two significant figures. N/C Submit My Answers Give U Part C What is the angle measured cw from the positive z-axis of the electric field at the position indicated by the dot in the figure. Express your answer using two significant figures. CW from the +z.axis Submit My Answers Give up Provide Feedback ContinExplanation / Answer
Using Coulomb's Law we find the magnitude of each field
So k*q/r^2 For +10nC field is in the - y direction so Ey = - 9.0x10^9*10x10^-9/0.03^2 = -1.00x10^5N/C
For the -5nC the field is in the +x direction and
Ex = 9.0x10^9*5x10^-9/0.05^2 = 18000N/C
for the last charge the distance is sqrt(0.03^2 + 0.05^2) = 0.0583
and the magnitude = 9.0x10^9^10x10^-9/0.0583^2 = 26470N/C but its components are
Ex = E*(5/5.83) = 26470*5/5.83 = 22700N/C
and Ey = E*3/5.83 = 26470*3/5.83 = 13620N/C
Now adding these we get Ex = 18000+22700 = 40700 and Ey = -1.00x10^5+13620 = -86400
So answer E = (4.1x10^4 i - 8.6x10^4 j )N/C
b) E = sqrt((4.1x10^4)^2 + (8.6x10^4)^2) = 9.5x10^4N/C
c) =arctan(-8.6x10^4/4.1x10^4) = -64.5o
so answer = -65o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.