Two blocks connected by a light horizontal rope sit at rest on a horizontal, fri
ID: 1528519 • Letter: T
Question
Two blocks connected by a light horizontal rope sit at rest on a horizontal, frictionless surface. Block A has mass 15.0kg, and block B has mass m. A constant horizontal force F = 60.0N is applied to block A (see gure on the right). In the rst 5.00s after the force is applied, block A moves 18.0m to the right. (a) While the blocks are moving, what is the tension T in the rope that connects the two blocks? (b) What is the mass of block B? (The picture is small box B connected by a small rope to the left of bigger box A, with an arrow for force pointing to the right in front of box A, both on a smooth, horizontal surface. I can't upload the picture.)
Explanation / Answer
acceleration of block A:
u (initial velocity) = 0 s (distance travelled)= 18 m t (time)= 5 s
s = ut+1/2at2
=> a = 1.44 m/s2
according to free body diagram
let the tension on rope be T
F- T = mA * a [ where mA = mass of A a = acceleration of A]
=>60 - T =15* 1.44
=> T =38.4 N
b) let the mass of block B be mB
T = mB * aB [ mB = mass of B aB = acceleration of B = acceleration of A = 1.44 m/s2]
mB = 27 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.