A rifle is aimed horizontally at a target 100 m away. When the fired bullet stri
ID: 1528899 • Letter: A
Question
A rifle is aimed horizontally at a target 100 m away. When the fired bullet strikes the target it is 1.5 cm below the aimpoint. a) What was the bullet's flight time? b) What was the bullet's velocity as it left the rifle barrel? c) What was the bullet's velocity just before it struck the target? A rifle is aimed horizontally at a target 100 m away. When the fired bullet strikes the target it is 1.5 cm below the aimpoint. a) What was the bullet's flight time? b) What was the bullet's velocity as it left the rifle barrel? c) What was the bullet's velocity just before it struck the target? A rifle is aimed horizontally at a target 100 m away. When the fired bullet strikes the target it is 1.5 cm below the aimpoint. a) What was the bullet's flight time? b) What was the bullet's velocity as it left the rifle barrel? c) What was the bullet's velocity just before it struck the target?Explanation / Answer
(a)
1.5 cm = 0.015 m
0.015 = ½ gt2
0.015/4.9 = t2
t = 0.05532 secs
(b)
For V0 = S/t
V0 = 100 m / 0.05532 = 1807.4 m/s
(c)
Vy = v0 sin
is ~0, however sin = 0.015/100 = 0.00015
therefore vy = 0.00473 m/s
so consider vy = 0 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.