Three infinite planes of constant surface charge density have been aligned perpe
ID: 1529416 • Letter: T
Question
Three infinite planes of constant surface charge density have been aligned perpendicular to the x-axis, so they are all parallel to each other. Plane 1 is located at x1= - 0.3m and has surface charge density o1= +7.0 micro C/m. Plane 2 is located at x2 = 0.1m and has surface density o2= - 4.0 micro C/m. Plane 3 is located at x3 = 0.5m and has surface charge density o3= -3.0 micro C/m.
a.) what is the magnitude and direction of the electric field in between Planes 1 and 2?
b.) What is the magnitude and direction of the electric field in between Planes 2 and 3?
c.) What is the magnitude of the electric field outside of the plates?
Explanation / Answer
let
sigma1 = 7 micro C/m^2 at x1 = -0.3 m
sigma2 = -4 micro C/m^2 at x2 = 0.1 m
sigma3 = -3 micro C/m^2 at x3 = 0.5 m
a) In between 1st and 2nd sheets,
Enet = |E1| + E2| + |E3|
= sigma1/(2*peislon) + sigma2/(2*peislon) + sigma3/(2*epsilon)
= (sigma1 + sigma2 + sigma3)/(2*peislon)
= (7 + 4 + 3)*10^-6/(2*8.854*10^-12)
= 7.91*10^5 N/c (towards +x axis)
b)
In between 2nd and 3rd sheets,
Enet = |E1| - E2| + |E3|
= sigma1/(2*peislon) - sigma2/(2*peislon) + sigma3/(2*epsilon)
= (sigma1 - sigma2 + sigma3)/(2*peislon)
= (7 - 4 + 3)*10^-6/(2*8.854*10^-12)
= 3.39*10^5 N/c (towards +x axis)
c) ouside of the plates
E = |E1| - E2| - |E3|
= sigma1/(2*peislon) - sigma2/(2*peislon) + sigma3/(2*epsilon)
= (sigma1 - sigma2 - sigma3)/(2*peislon)
= (7 - 4 - 3)*10^-6/(2*8.854*10^-12)
= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.