6. A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.00km long. T
ID: 1529605 • Letter: 6
Question
6. A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.00km long. The tortoise crawls at a speed of 0.200m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 8.00m/s toward the finish line for 0.750km, and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 8.00m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving move steadily at their respective speeds • How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race? • FOr how long in time was the hare stationary?
Explanation / Answer
B) Tortoise moving at a steady 0.2 m/s over a 1,000 m course.
So, It takes him 1,000m/0.2m/s = 5000 seconds.
So the time took If the hare ran without stopping, 1000/8 = 125 seconds.
The difference should be the time the hare stopped or 5000- 125 = 4875 seconds.
A)
The hare runs at 8 m/s sec for 0.75 km or 750 m. That takes the hare 750/8 = 93.75 seconds.
The hare waits for 5000 seconds. That means that the hare has spent 93.75 + 5000 = 5093.75 seconds before he starts up again.
Since the tortoise streaks along at 0.2 m/s, he has traveled 0.20 m/s x 5093.75 sec = 1018.75 m when the hare starts up. That means he is 1,000 - 1018.75 = 18.75 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.